IMG 6005Nikdy jsem se nehodlal pouštět do skutečného "Big Year", důvodů je celá řada. Asi nejpodstatnějším je to, že si jednotlivé druhy rád hledám sám a nechávám se překvapit tím, co uvidím (a nebo neuvidím). V určité fázi sezóny pak dávám přednost plánovaným výzkumům a "výzkumům" před cestami za možnými raritami. Když jsem četl několik poznámek a inspirací ohledně Big Day, říkal jsem si že jeden den není špatný nápad. Už dříve jsem zkoušel strávit den od úsvitu do soumraku na Šumvaldu a byla to zajímavá zkušenost. Pak přišel nový rekord 123 druhů Tomáše Baldriána a diskuze kolem něj. Napadlo mě, že jedinou cestou jak dosáhnout výsledku na hranici možností je kombinovat jižní Moravu s hřebeny našich hor. A od nápadu byl už jen krůček k realizaci. Přede mnou se rýsovala volná sobota a příjemná předpověď počasí - zataženo a mírné ochlazení, prakticky bez deště. To znamená žádné velké vedro a aktivita ptáků do pozdějších hodin. Sedl jsem k papíru a mapě, sepsal potenciální druhy, vytipoval trasu a lokality. Nehodlal jsem se pokoušet o maximální výsledek, rozhodl jsem se omezit své pojíždění na svůj "revír", tedy Jeseníky, jejich podhůří a úval řeky Moravy a Oskavy nad Olomoucí. Sympaticky na mě působil začátek akce se začátkem dne, tedy o půlnoci na sobotu. Nedovedl jsem si představit, jak bude den probíhat a tak jsem si nedával žádná omezení. Až mě to přestane bavit, tak toho nechám a vrátím se domů. Jediným cílem bylo pokusit se pozorovat aspoň 100 druhů ptáků. Plán byl hotový, neznámo a překvapení přede mnou. Teď zbývalo jen čekat - a věřte, že už od čtvrtka jsem počítal za jak dlouho konečně vyrazím na cesty. Čtěte dále podrobnou reportáž o tom, jak malý Big Day probíhal.

Více než 30 účastníků akce společně pozorovalo zedníčka skalního.

klub300 zednicek 2015

Foto: Jarmila Kačírková

pozorovatele2Birdwatchingu, neboli pozorování ptáků, se u nás věnuje stále více lidí, což koresponduje s jeho oblibou i v jiných zemích a zvláště v anglosaském světě, kde je birdwatching považován za nejrychleji se rozvíjející volnočasovou aktivitu. Proč tomu tak je? Pozorování ptáků představuje pro každého z nás, kdo se mu věnujeme, obnovený kontakt s přírodou, který se z našich životů mnohdy vytrácí, zvolnění každodenního tempa, přirozenou cestu k duševní hygieně, k vyrovnanosti a pohodě. Přitom stačí tak málo, vzít do ruky dalekohled, do kapsy určovací příručku a s očima otevřenýma se rozhlédnout kolem sebe. Navíc se při pozorování ptáků mnohému naučíme, nejen o přírodě, ale i o vztahu člověka k jeho životnímu prostředí.

V pořadí už páté setkání příznivců birdwatchingu se uskutečnilo ve dnech 3.-5.5.2013 na jihu Moravy. Ubytováni jsme byli v kempu Free Star ve Strachotíně u břehů Vodního díla Nové Mlýny a s výhledem na Pálavu. Setkání se zúčastnilo celkem 29 pozorovatelů ptáků včetně jejich rodinných příslušníků.